Správy

AGRITECHNIKA, Cena za inováciu 2017: Porota udelila dve zlaté  a 29 strieborných medailí !

AGRITECHNIKA, najvýznamnejší  veľtrh poľnohospodárskych strojov, sa stala prominentnou platformou pre predstavenie  inovácií. Toto inovačné prvenstvo  je potvrdené  Cenou za inováciu  AGRITECHNIKA, ktorá sa udeľuje  víťazom na veľtrhu  každé dva roky.
Nezávislá odborná porota, menovaná DLG (Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou), na základe prísnych kritérií určila víťazov Ceny za inováciu AGRITECHNIKA, spomedzi 320 podaných, schválených žiadostí o inováciu výrobku.
Víťazmi strieborných medailí „Cena za inováciu“, sú:

AGCO GmbH –Fendt / Elektrotraktor  Fendt 100 Vario

fendt_cena1

Elektrické bicykle a autá  prichádzajú čoraz viac na trh, ale technológia zatiaľ nie je k dispozícii pre komerčné vozidlá.  Pripisuje sa to  výzve vývoja technológie vysokovýkonnej batérie,  vyhovujúcej potrebám.
Tento batériou poháňaný traktor  je prvý na svete a bol vyvinutý pre širokú škálu použitia.  Pohonná jednotka modelu Vario, 50 kW,  nahradí spaľovací motor, výfukový-, vzduchový- a palivový- systém, batériovým blokom, kompaktným elektromotorom a potrebným elektrickým riadiacim systémom.
Vysokonapäťová 100kWh batéria sa nabíja rýchlo a uskladní dostatok energie na 4 hodinovú prácu  pri priemernom pracovnom zaťažení. Inovatívny tepelný riadiaci systém  zahŕňa tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje efektívnu reguláciu teploty kabíny.
Batérie môžu slúžiť aj ako kapacitné zásobníky pre farmy ktoré potrebujú generovať výkon.
Modifikácia neovplyvňuje vhodnosť traktora pre akýkoľvek druh náradia.
Bezúdržbový a veľmi tichý stroj je ideálny na použitie v budovách, ale aj na prepravu v mestách.

AGCO GmbH – Fendt / VarioPull

fend_cena2

Rozloženie hmotnosti traktora na zadnú a prednú nápravu je definované zaťažením tiahla, jeho výkonom,  zaťažením traktora a posilňovačom trakcie ak je namontovaný na stroji. Aj so špecifickým závesným náradím je rozloženie hmotnosti vždy rovnaké.
VarioPull zmení prípojný bod náradia - v pohybe, v horizontálnej rovine a pružne sa dostáva do vzdialenosti 80 cm od zadnej nápravy traktora. Keď sa prípojný bod približuje k zadnej náprave, rozloženie hmotnosti je optimalizované a tým sa zvyšuje stabilita stroja na cestách. Napríklad obsluha traktora môže posunúť bod pripojenia smerom dozadu , čím poskytne väčší priestor pre traktor a prípojné náradie, ktoré  zlepší otáčanie sa na úvrati. Tento systém umožňuje znížiť zaťaženie prednej nápravy redukovaním potreby menšieho závažia vpredu a tým aj hmotnosť traktora, čím sa zlepšuje ekonomika spotreby paliva a ochrany pôdy.

AGCO GmbH - Fendt / Žatevný kombajn Fendt IDEAL  

fendt_cena3

Veľkokapacitné kombajny  naďalej rastú v rozmeroch pre zvýšenie produktivity a efektívnosti, no obmedzujúcim faktorom tohto vývoja je šírka cestnej prepravy. To sa prejavuje najmä na podvozku a na veľkých styčných plochách, ktoré sú potrebné na ochranu pôdy.

Kombajn IDEAL od firmy AGCO je jediný vysokokapacitný kombajn, ktorý neprekračuje prepravnú šírku 3,3 m s pásovým podvozkom vpredu ktorý je šetrný k pôde. To sa dosiahne obmedzením šírky mlátenia na 1,4 m. Systém pozostáva z dvoch axiálnych rotorov s dĺžkou 4,85 m a extra dlhých mlátiacich a separačných konkáv s priemerom 0,6 m v kombinácii s motorom s výkonom až 480 kW. Menšie modely IDEAL majú iba jeden axiálny rotor. Kombinácia IDEAL od spoločnosti AGCO je prvou kombináciou tohto druhu , ktorá bola vyvíjaná od začiatku a vyznačuje sa špeciálnou technológiou.
Ďalšie oceniteľné funkcie zahŕňajú plne automatické pripojenie žacej lišty a jej identifikácie tak, aby sa automaticky získali nastavenia konkrétnej žacej lišty, adaptéra. Nové podložky na prípravu a vracanie sú segmentované a poskytujú vyrovnanie až 15% bočného sklonu. Nový senzorový systém rozpozná zbieranú plodinu a následné  procesy na mlátiacich a separačných košoch ale aj na čistiacom systéme a optimalizuje žatvu tak, aby bola čo najefektívnejšia. Celý proces je možné nastaviť iba stlačením jediného tlačidla.

AGCO GmbH – Fendt MARS

Mobilný Poľnohospodársky Robotický Stroj/ (Mobile Agricultural Robot Swarms)

fendt_cena4

Veľa sa dikutovalo, či trend v oblasti výroby poľnohospodárskych strojov bude pokračovať smerom k čoraz väčším a silnejším individuálnym strojom alebo k riešeniu "rojov", teda k mnohým malým strojom.
Systém Fendt MARS je prvou trhovou aplikáciou technológie rojov v poľnohospodárstve a predstavuje tak úplne nové riešenie. Systém je založený na množstve malých, auto-riadených a elektrických jednotiek, ktoré sa používajú na obrábanie kukurice.
Autonómne jednotky sú pomocou obsluhy naplnené osivom, ktorý tiež sleduje ich prevádzku a preváža ich na prívese na pole. Pri prevádzke pri veľmi nízkej hladine hluku a bez nočného osvetlenia sú tieto jednotky vhodné na orbu  v blízkosti dedín a domov 24 hodín denne. Sú vyrábané s úspornou koncepciou s celkovou hmotnosťou okolo 40 kg, ktoré  koordinujú svoju prácu na poli.

_________________________________________________________________________

Spracované: Ing.Blažena Ácsová,marketing manažér, HRIADEĽ, spol.s r.o.

                       na základe TS AGCO/ Fendt, November 2017

 

 

späť
FacebookYoutubeWebshopNewsletter