Správy

Traktor Fendt e100 Vario s elektrickým pohonom

Prvé pokusy s využitím elektrickej energie na pohon náradia a samotných strojov už prebehli, ale až Fendt v e100 Vario ponúka akumulátorový traktor, ktorého kapacita postačuje na celodennú prácu.

Fendt predpokladá, že elektrický traktor nájde uplatnenie v mestách či obciach dbajúcich na ekológiu a nízke emisie CO2. Ale atraktívny bude aj pre poľnohospodárov produkujúcich elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov. Predpokladajú, že sa uplatní aj vďaka svojej

foto1nízkej hlučnosti.

Batéria 650 V

e100 Vario má pod kapotou 650 V batériutypu lítium-ión s kapacitou približne 100 kWh, výkon pohonu sa udáva ako 50 kW. Batéria sa môže nabíjať dvoma spôsobmi. Prúdom z normovanej zásuvky, tzv. supercharger - CCS typu 2, nabijete 80 % kapacity akumulátora v priebehu 40 minút, napríklad počas obednej prestávky. Vzhľadom na infraštruktúru a chýbajúce nabíjacie stanice Fendt ponúka možnosť nabíjať e100 Vario štandardnou CEE zásuvkou napätím 400 V v priebehu noci. Kapacita batéria postačuje, podľa výrobcu, na 8 hodín bežnej práce.

foto2

Dynamické ovládanie

 Elektrický traktor budete môcť využiť so štandardným, ako aj elektricky poháňaným náradím. Preto nechýbajú štandardné hydraulické koncovky a vývodový hriadeľ.

Z batérií budete môcť krátkodobo vyťažiť na pohon náradia výkon až 150 kW. Elektrický pohon umožňuje obzvlášť presné a dynamické ovládanie traktora. Z pokoja je ihneď k dispozícii maximálny krútiaci moment, čo platí aj pre náradie. Bezpečnosť zabezpečuje neustále elektronické monitorovanie a konštrukciou chránená izolácia.

Efektívnosť traktora poháňaného akumulátorom je posilnená novým, energeticky efektívnym systémom tepelného riadenia. Klimatizáciu kabíny, ale aj batérie a elektroniky, preberá elektrické tepelné čerpadlo. Stav batérie viete skontrolovať aj pomocou telefónu, ktorým dokážete riadiť aj predohrev či schladenie kabíny ešte pred začatím práce.

Úspora prevádzkových nákladov

Elektrický traktor má aj prevádzkové výhody. Odpadajú náklady s filtrami, olejmi, AdBlue, naftou. Výhodou je, že môže byť nabíjaný prúdom z fotovoltaických elektrární, bioplynových staníc či veterných elektrární. Jeho využitie vo Fendte predpokladajú hlavne v centrách miest výrazne dbajúcich na ekológiu. V nasledujúcom roku plánujú vyrobiť len obmedzený počet e100 Vario.

Elektro traktor Fendt e100 Vario získal  ocenenie 

Striebornú medailu za inováciu Agritechnika 2017.

foto3

Na základe Tlačovej správy AGCO/ FENDT, september 2017

späť
FacebookYoutubeWebshopNewsletter